Napísali o nás

7.12.2007: Peter Rauch a Minibike – Czech Senior Open

P.rvú sezónu v kategórii minibike abslovoval Ing. Peter RAUCH v sedle Blata Origami B1. Vzhľadom k tomu, že na Slovensku sa táto disciplína zatiaľ nejazdí, Peter zašiel k našim západným susedom, kde začal zbierať skúsenosti medzi ostrieľanými jazdcami, ktorí jazdia minibiky už niekoľko rokov.
Prvé preteky boli na programe 21.4.2007 na minibikovej trati na AMD v Brne. Hneď voľné tréningy naznačili, že to vôbec nebude jednoduché, a ako mnohí skúsení jazdci z veľkých motoriek, aj Peter musel skloniť hlavu pred minibikermi, z ktorých poniektorí nemajú vôbec pretekársku minulosť a predsa – na minibiku sú neskutočne rýchli. Na štart sa postavilo 21 pretekárov, čo pri 430 m dlhej trati je poriadna zápcha. Po dvoch krkolomných pádoch v tréningoch z toho bolo 11.miesto na štarte. Po ďalších pádoch v obidvoch jazdách bol nakoniec výsledok 15. a 12. miesto.
Nasledujúce podujatia v Pardubiciach a Písku Peter vynechal, aby si zahojil narazené lakte, kolená i chrbát. 26.5.2007 to zase vypuklo v Českých Budějoviciach, tentokrát sa v triede CZECH SENIOR OPEN postavilo na štart 11 pretekárov.  S predsavzatím nepadať odjazdil tréningy, i obe jazdy pretekov a výsledok bol dvakrát 5. miesto. Ďalší pretek v Brne 23.6.2007 znamenal pre Petra 9. a 11.miesto. Po prázdninovej pauze sa to roztočilo ďalšími tromi podujatiami v septembri. Pardubice 1.9.2007 boli poznamenané technickými problémami v tréningoch, keď Peter hľadal dôvod, prečo motor nereagoval adakvátne na plynovú rukoväť. V preteku sa to konečne ako tak rozbehlo, no natrénované bolo veľmi málo a výsledkom bolo 9. miesto v prvej jazde a 11.miesto v druhej jazde, avšak po páde v predposlednom kole.
Nasledovalo Brno 15.9.2007. Všetko fungovalo dobre a v cieli prvej jazdy z toho bolo 7. miesto a v druhej jazde 8. miesto. Brno je špecifické tým, že väčšina jazdcov štartového poľa sú chlapci z Brna a okolia, ktorí trénujú na tejto trati veľmi často a majú ho neuveriteľne najazdené. .
Tak napr. Tomáš Prostějovský sa v Českých Budějoviciach v máji musel dvakrát uspokojiť so 6.miestom za Petrom, no v Brne si zapísal 1. a 2. miesto. Seriál českých majstrovstiev končil 29.9.2007, po druhýkrát v Českých Budějoviciach. V prvom meranom tréningu sa Petrovi podarilo v jednom z najrýchlejších miest trate pri zalomení v spomaľovači škrtnúť stupačkou o asfalt a bolo z toho niekoľko sált pri rýchlosti 80km/h. Na minibiku je to celkom dosť. Našťastie z toho bol len trochu narazený hrudník. V preteku to už pokračovalo bez pádu, so značnou dávkou opatrnosti Peter dorazil do cieľa na 7. a 8.mieste.

Tak skončila sezóna 2007. Celkové 10. miesto zodpovedá skúsenostiam, ktoré je potrebné na minibiku nazbierať. Motorka bola síce nová, ale bez akýchkoľvek úprav. Iste, sú tam nejaké rezervy, a tak treba v zime popracovať. Dúfajme, že budúca sezóna Petrovi Rauchovi prinesie ešte o čosi lepšie výsledky. Škoda len, že na Slovensku sa to v tejto disciplíne akosi ešte “nerozbehlo”. Zo Slovenska sa ešte pravidelne zúčastňoval v triede Senior mini Pavol Mihalkovič z Trenčína a zopárkrát sa objavil aj Marek Pecúch z Holíča. A to je tak celá reprezentácia Slovenska v minibikoch na českých majstrovstvách.