Motovia Motoclub v Boľkovciach

Zástupcovia východoslovenského Motovia Motoclub už tradične nemohli chýbať na podujatí ME UEM historických motocyklov a Slovenského pohára na letisku v Boľkovciach.

Jozef Rauch:
„Na podujatie v Boľkovciach sme sa veľmi tešili. Ja, ako držiteľ UEM licencie som sa prihlásil do dvoch pretekov, a to: Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v triede Classic 500 – rýchlostný pretek (road racing) a UEM, kategória C (do 750ccm) – jazda pravidelnosti (regularity racing).

Prvé tréningy boli už v piatok, ale ja som ich neabsolvoval. Dosť silno fúkal vietor, tak som sa radšej venoval utáboreniu. Pred večerom prišiel ďalší náš člen, Paľo Mika, s motocyklom YAMAHA RD 250, tak sme ešte vybavovali formality. Jeho motocykel patril do rovnakej triedy, ako moja HONDA CB500F.

V sobotu začali merané tréningy. Počasie sa trošku umúdrilo. S Paľom sme štartovali v rovnakej triede v rýchlostnom preteku a 1. tréning nám začal o 9.30 hod. Jazdilo sa mi v pohode, akurát v poslednom kole som v pravej zákrute pred cieľom spadol. Pri výjazde, keď som tom mal ešte zložené, som pridal, zakmitali mi riadítka a šmyklo sa predné koleso. Nebolo to nič strašné, najviac to na motorke odnieslo plexi. Trocha som dal motorku do poriadku a o 11.30 hod. sme mali ďalší tréning. V sobotu bol dosť nabitý program, lebo sme mali 4 tréningy a jeden pretek. S výsledkom tréningu som bol veľmi spokojný. V Classic 500 som mal 4. čas . Najviac pretekárov štartovalo v „mojej“ triede, Classic 500. Prví štyria sme mali čas v JEDNEJ SEKUNDE. Spolu s Classic 500 išla aj trieda Open a Special. V triede Open štartoval aj kanadsko-americký majster, pôvodom Čech, František Mrázek na Triumph Trident 750. Najviac pretekárov štartovalo v Classic 500. O 17.00 hod sme nastúpili na štart prvých pretekov. Odštartoval som celkom dobre a držal som si pozíciu. Nakoniec z toho bolo 3. miesto. Paľo dokončil svoj prvý pretek na 6. mieste, čo je tiež vynikajúci úspech.

V nedeľňajšom programe sme mali dvoje preteky. Prvé boli na rýchlosť, tak isto ako v sobotu. Výborne som odštartoval, niekoľko kôl som zvádzal súboj o druhé miesto. Keďže som však nechcel nič riskovať, lebo poobede som mal ešte jeden pretek, tak som nakoniec skončil na 3. mieste. Pri tomto preteku mi chýbali značky, ktoré zvykli byť na trati a označovali, koľko metrov je do zákruty. Vynikajúco som si zajazdil , motorka išla výborne. Paľovi sa nepodarilo naštartovať motorku a tak na pretek nenastúpil.

O 13.00 hod. bol odštartovaný Európsky pohár regularity, ktorý mal byť pôvodne v Piešťanoch (zrušené podujatie). Hodnotenie v tomto preteku spočíva v tom, že sa porovnávajú prejazdové časy prvého kola s ďalšími dvoma kolami, ktoré nie sú vopred známe. Tu som sa snažil dodržať pravidelnosť a po predošlých skúsenostiach, hlavne sa nezdržiavať v prvom meranom kole. Celkove ôsme miesto a piate v UEM je taktiež vynikajúci úspech. Paľo skončil celkove dvanásty a to je tiež výborný výsledok, nakoľko celkovo bolo klasifikovaných 19 pretekárov.

Podujatie v Boľkovciach hodnotíme ako vydarené. Malo veľmi dobrú úroveň. Organizácia fungovala perfektne, akurát pri vyhodnocovaní bolo cítiť „úsporné opatrenia“, čo však neubralo na jeho hodnote . Zúčastnilo sa ho celkovo 152 pretekárov z Česka, Nemecka, Maďarska, Rakúska a Slovenska. Tešíme sa , že ako zástupcovia MOTOVIA- MOTOCLUB-u sme úspešne reprezentovali naše farby.